JOZEF ADAMUŠČIN
MS IFR 2024 HLAVNÝ ROZHODCA a ROZHODCA PRE OBRANU IGP3 

Narodil som sa v Bardejove, kde som ako 14ročný aj začínal s kynológiou. Od roku 2014 žijem pri Trenčíne. Som trojnásobný majster sveta FCI, vicemajster sveta WUSV, druhý vicemajster sveta Universalsieger WUSV, niekoľkonásobný majster Slovenska. Som členom prezídia Zväzu športovej kynológie, členom výcvikovej komisie ZŠK a hlavný výcvikár Slovenskej únie chovateľov nemeckých ovčiakov. Vyše 30 rokov som majiteľom chovateľskej stanice BARNERO. Chovám pracovnú líniu nemeckých ovčiakov. Tento rok budem mať 56 rokov.


Jožko, v České republice posuzuješ mistrovství rottweilerů poměrně často, na Slovensku také?


Na Slovensku som majstrovstvá RTW posudzoval tuším iba raz.


MS IFR jsi ještě neposuzoval, jak se na tuto akci těšíš? Kterou disciplínu máš nejraději jako rozhodčí a kterou jako psovod?

Bude to pre mňa opäť nová skúsenosť a som rád za každú možnosť posudzovať vrcholové kynologické podujatie. Ako rozhodca aj ako pretekár mám najradšej obrany.


Jsi několikanásobný mistr světa FCI IPO. Jak se promítají Tvé zkušenosti psovoda do práce rozhodčího? Připravuješ se na posuzování nějak?

Podľa mňa môže byť špičkovým rozhodcom iba ten, ktorý sám aktívne pretekal. Iba ten sa dokáže vžiť do jednotlivých časti každého cviku, do podstaty cviku ako takého a ohodnotiť nadstavbu v podobe prepracovaných detailov, nadpriemerného prejavu psa a profesionálneho predvedenia psovodom. Keďže sám aktívne pretekám a hlavne trénujem, viem aké ťažké je pripraviť psa, ktorý pracuje s veľkým nasadením, na jednotlivé detaily v danej disciplíne. Preto sa aj pri svojom hodnotení snažím vyzdvihnúť psov s výborným prejavom a ovládateľnosťou pred psami s technicky čistým prevedením cvikov avšak so slabým prejavom, prípadne pracujúcich pod tlakom. Poviem to takto: pre mňa by mal mať dominantný pes s výborným nasadením a prevedením cvikov, ale s jednou hrubou chybou, stále šancu byť ohodnotený vyššími bodmi ako pes, ktorý vykoná všetky cviky, avšak bez dostatočného nasadenia a prepracovanosti celého cviku.


Na ploche sa snažím neposudzovať podľa mená a predchádzajúcich úspechov, ale podľa toho, čo dvojica v danej chvíli predviedla (samozrejme v súlade so skúšobným poriadkom). Vážim si každé kynologické priateľstvo ale na placi sú pre mňa všetci „iba“ pretekári. A hlavne si vážim každého pretekára, ktorý sa svojím psom postaví na štart a predvedie pekný športový výkon. Hoci aj s chybami, ale bez tlaku a v duchu fair play.

Pri hodnotení v prvom rade okomentujem každú chybičku, aby pretekár presne vedel za čo bol penalizovaný. Nesnažím sa alibisticky vyzdvihovať každý výkon a následne zadať body, ktoré nezodpovedajú môjmu komentáru.

Na veľké preteky sa samozrejme pripravujem viac, ale aj pri obyčajných skúškach zablúdim do skúšobného poriadku a niektoré veci si zopakujem. Pred Majstrovstvami sveta FCI som si napríklad obodoval snáď 200 videí.


Jak vnímáš výkony rottweilerů v posledních letech, a zejména pak jejich obranářskou práci?


Pravdu povediac nemám o rottwajleroch až taký prehľad. Ale páčil sa mi napríklad minuloročný majster Českej republiky. S predvedeným výkonom by rozhodne zaujal aj na MS FCI.


Jaký výkon chceš vidět na obraně? Už jsi někdy udělil 100 bodů?

Osobne si myslím, že 100 bodov je pri prísnom posudzovaní asi nereálnych. Sám som mal na jednych majstrovstvách sveta 99, ale stále to nie je 100. :-) A dokonca som kedysi dávno obdržal na M SR stovku, ale som natoľko súdny, že sa s tým radšej nikde nechválim. :-) Ja sám som 100 bodov nikdy nezadal ani na skúškach. Ale bodaj by sa to podarilo práve na Majstrovstvách sveta rottweilerov tento rok. :-) Preferujem psov dominantných, s výborným nasadením, plným zákusom, pevným strážením a dobrou ovládateľnosťou.


Co je podle Tebe při výcviku psa-obranáře největší umění? Jak moc podle Tebe záleží úspěch na psovi a jak na psovodovi?

Pri výcviku je najdôležitejší dobrý pes. Vycvičiť na určitú úroveň sa dá skoro každý pes, ale špičkový výkon podá iba nadpriemerné zviera. K tomu treba samozrejme aj dobrého tréningového figuranta. To je prvý predpoklad. Ale potom na preteku treba ešte kopec šťastia a hlavne dobré načasovanie. To je u dominantných psov veľmi dôležité. Takže tu je najdôležitejší pretekár.


Ve sportovní kynologii jsou horkým tématem zvažované úpravy zkušebního řádu IGP – co Ty si o tom myslíš?

To je večná téma. Na škodu veci je, že sa v poslednej dobe akosi často upravuje skúšobný poriadok. Na druhej strane chápem, že niečo prináša aj táto nezmyselná doba, kopec tupých aktivistov a rôznych pseudoochranárov.

Ak by to bolo na mne, tak určite viac zjednoduším a rozlíšim v obtiažnosti prvý, druhý a tretí stupeň. Ale trojku by som v zásade menil iba minimálne. A najmä pre rozhodcov začiatočníkov by som oveľa detailnejšie a prehľadnejšie popísal jednotlivé cviky, chyby a zrážky za nich. Ale je aj tak zbytočne sa o tom baviť pokiaľ nemáme možnosť to ovplyvniť. A tú rozhodne nemáme...


S jakými svými psy Ty teď závodíš a co Tě v roce 2024 čeká jako psovoda?

Momentálne nemám psa prichystaného na preteky. Takže v tomto roku budem pôsobiť iba na poli rozhodcovskom.


Děkuji za rozhovor, Draha Mašková