DiaNA HAUSKNECHTOVÁ
PRETEKANIE JE TAKMER ZÁVISLOSŤ
PRETEKANIE JE TAKMER ZÁVISLOSŤ
Mám 38 rokov, vyštudovala som Fakultu chemickej a potravinárkej technológie na STU v Bratislave a keďže ma štúdium bavilo, absolvovala som tu aj doktorandské štúdium v odbore analytická chémia. Počas štúdia som sa zoznámila s Marcelom a odvtedy sme 16 rokov stále spolu. Už 10 rokov pracujem vo firme Adient v Trenčíne ako špecialista na Medzinárodný systém pre správu dát v automobilovom priemysle. V roku 2013 sme sa s Marcelom zosobášili presťahovali sme sa z Bratislavy do Nového Mesta nad Váhom (odkiaľ pochádzam), postavili sme dom v dedinke Rakoľuby, zasadili strom, zadovážili prvého rotvíka, druhého rotvíka, splodili dcérku Ninku, vybudovali sme si vlastný "cvičák",...
Dianko, za Slovensko před mnoha lety závodila na MS IFR v kategorii IGP3 Zuzana Mravíková se svým psem Cujo du Dauchant, pak Zuzka Marthalerová, která poté reprezentovala ČR. Pak bylo několik let po Slovensku smutno a prázdno, až jste se najednou zjevili vy – pro mne tzv. nová generace slovenských reprezentantů, tj. Ľubo Pastír, Peter Chotár, no a Ty Jak ses tedy k rottweilerům dostala a jaká byla cesta na MS IFR?
Ja som bola od malička veľký milovník psov, fascinovali ma najmä tie veľké plemená ako je rottweiler alebo nemecký ovčiak. Vtedy vždy celá moja desiata skončila už po ceste do školy v papuli psov okolo ktorých som každodenne chodila a hladkávala a kŕmila ich cez plot. Preto, keď sme sa v mojich 15tich rokoch s rodičmi presťahovali do rodinného domu, tak sme si kúpili nemeckého ovčiaka z chovateľskej stanice Z Lintichu, ktorá sa špecializuje na exteriérovú líniu. S týmto aj ďalším našim ovčiakom z rovnakej chovky sme s mojim otcom začali chodiť po výstavách, navštevovať cvičák, robili prvé základné skúšky, bonitácie,...
Keď sme si s manželom postavili vlastný dom, pes bol samozrejmosťou, otázkou bolo, že aké plemeno? Spoločne padla voľba na rottweilera a bolo to to najlepšie rozhodnutie. Keďže dovtedy sme mali ovčiakov tzv. "exterierákov", tak aj šteniatko rottweilera sme vyberali skôr týmto štýlom. Zaujali nás výstavné výsledky manželov Vachutkovcov, páčili sa nám ich chovné psy aj sučky, tak sme si kúpili psíka Cam Lib-Vach, ktorého voláme Barry. Barryho som začala brávať na cvičák, kde sme predtým chodievali s ovčiakmi, skúsili sme aj nejakú výstavu, spolu sme sa všetko učili.
Měla jsi od začátku s Barrym cíl závodit na MS IFR? Jaké jsou na Slovensku vlastně kvalifikační podmínky?
Ako som spomínala, Barry je vlastne čistokrvný "exterierák", takže moje plány boli skôr výstavné, chceli sme skúsiť ulepiť nejakú skúšku, zbonitovať. Môj manžel od začiatku vyhlasoval, že ja nech si chodím na cvičák, ale on bude nášho psíka len hladkať doma na dvore... 🤣
No ale keďže Barry je pes, akého budem mať len raz za život, a mali sme pri ňom obrovské nováčikovské šťastie, tak nám hneď v mladom veku ukázal, že napriek tomu, že miluje hladkanie doma na záhrade, tak miluje aj pracovať, vie pracovať, a pre mňa bude (skoro 😀 ) vždy ochotne a spoľahlivo pracovať.
Takže sme začali postupne s malými súťažami od najnižších kategórií a Barry nikdy nechýbal na bedni. Postupne sme v dobe covidu zložili IGP3, a tu ma veľmi mrzí, že kvoli pandémii Barry nemohol pretekať vo svojich najlepších rokoch.
Keďže na Slovensku, ako si spomínala, dlho reprezentácia rottweilerov zívala prázdnotou, kvalifikovať sa nie je veľký problém. V roku 2021 sa konali MS IFR v Maďarsku, tak sme sa rozhodli, že skúsime šťastie. Aj keď sme na kvalifikačnom preteku nedokončili stopu a tým pádom nesplnili kvalifikačný limit, zložená skúška IGP3 nás oprávňovala nastúpiť na MS ako divoká karta. Cieľom bolo splniť limit, skúsiť sa pekne odprezentovať... No jednoducho nespraviť si hanbu.🙂
Piate miesto v jednotlivcoch a tretie miesto v teamoch bolo niečo neskutočné. Pred nami skončil nejeden majster sveta ako Hynek Procházka, Pavlínka Fialová, Oliver Neubrandt alebo čerstvý majster Radek Amler... a hneď za ním ja a Barry!
Máte malou dcerku – v době, kdy jsi poprvé závodila s Camem Lib-Vach, musela být úplně malinká, a tedy předchozí příprava psa na vrcholné závody probíhala s malým miminkem, předpokládám. Jak se dá toto zvládnout?
Ninka sa narodila v r.2019, takže Barry mal 3 roky a bola by veľká škoda nechať ho len tak zavretého doma. Počas môjho tehotenstva s ním cvičil a dokonca aj pretekal Marcel (áno, ten, ktorý ho chcel iba hladkať na dvore 🤣 ) krátko po pôrode som svoj "absťák" už nevydržala a opäť konečne chytila vodítko do ruky. Tu musím (už neviem po koľkatykrát) poďakovať mojim rodičom, ktorí sa nám o Ninku od malička starajú, keď máme tréningy, výstavy, súťaže,...
Bez nich by sme boli úplne stratení a tréningy v takej kvalite a pravidelnosti by sme si s malým dieťaťom nemohli dovoliť. Ninka má už takmer 5 rokov, na našom cvičáku sme jej postavili ihrisko, psíkov a najmä šteniatka má veľmi rada, naši psi ju ale vôbec neposlúchajú, takže výcvik ju zatiaľ moc nebaví. 😀
Co pro Tebe závodění a sportovní kynologie v tuto chvíli znamená? Předpokládám, že z prvních trém a obav se stala tak trochu závislost a potřebný adrenalin.
Ja si živo pamätám svoj prvý pretek v r.2017, keď som s Barrym nastúpila na BH-VT na Z Polytanu Cup, ktorý bol spojený aj s Majstrovstvami SR RTW. Snáď ani na štátniciach som nebola taká nervózna, boli tam všetky veľké mená slovenskej kynológie (samozrejme, že vo vyšších kategóriách a o súťaž podľa BH-VT sa popravde nikto veľmi nezaujímal).
Barry predviedol veľmi pekný výkon, ja som to prežila a získali sme svoj úplne prvý pohár za výkon. Každým ďalším pretekom bola moja nervozita menšia, Barrymu som verila viac a viac, získavali sme obaja cenné skúsenosti, zručnosti, rady. Takže áno, stala sa z toho trošku taká závislosť. Aj keď pocity pred samotným výkonom sú príšerné, tak ten pocit po dobrom a úspešnom výkone je neopísateľný.
Kterou disciplínu sis s Berrym užívala, a kterou nejméně? Proč?
Naša najobľúbenejšia disciplína bola poslušnosť a s Barrym som si ju veľakrát naozaj užívala, lebo ju mával veľmi spoľahlivú. A najmenej obľúbená nás oboch bola, ako je dobre známe, stopa. So stopami sme sa trápili poväčšine sami, nebavilo to ani mňa, ani psa, tak to častokrát aj tak vyzeralo na tých pretekoch. Keby som po niektorých pretekoch dostala 1€ zakaždým, keď som od ľudí počula : "Gratulujem k skvelému výkonu na place, ale škoda tej stopy!"...dnes by som bola bohatá.🤣
Které MS IFR je pro Tebe nejvíce nezapomenutelné?
Myslím, že to bude asi to Maďarsko 2021, keďže to bolo naše prvé a v taký výsledok som naozaj ani nedúfala. Avšak vo Francúzsku sme to ako team v rovnakom zložení s Petrom Chotárom a Ľubom Pastírom vytiahli ešte o jednu priečku vyššie a odviezli sme si medaile strieborné, ja s Barrym aj ocenenie za najlepšiu poslušnosť, takže aj Francúzsko bude mať pre mňa zváštny význam.
Barry loni ukončil svou závodní kariéru, ovšem je nutno vyzvednout jeho současně excelentní exteriér a velké využité v chovu. Málokterý pes je takto úspěšný ve všech těchto oblastech – takový trochu Pan božský, že? Není příliš vysokým srovnáním s ostatními vašimi psy?
Ako som spomínala...obávam sa, že takého psa ako Barry už mať nebudem. Barrymu sa darilo aj vo výstavných kruhoch, aj na pretekárskom poli a asi aj preto, že je taký obojživelník, tak má už veľa potomkov a na veľa z nich otcove dobré gény prešli, čo ma nesmierne teší. My máme doma jeho dvoch synov a dokonca jedného vnuka.
Se kterým rotvíkem se nyní chystáš závodit a se kterým manžel Marcel, který je, mimochodem, výcvikářem RTW Klubu Slovenska a také delegátem v IFR.
Ja momentálne trénujem s Barryho dvojročným synom, ktorého voláme Luky (Rott-Berger since '83 Edison). Je to tak trošku Barryho klon, je veľmi šikový a pracuje sa s ním veľmi dobre, takže keď dostane ešte trochu rozumu, tak snaď sa nám podarí pokračovať v šľapajách jeho úžasného otca.
Marcel trénuje s Aslanom Akim-Jenn po domácky Miky alebo Miško, ktorý bude mať v lete štyri roky a takisto dúfame, že sa im podarí ukázať, čo sme ich ja a Barry naučili. 😁
Co myslíš – je lepší, když vás s manželem pojí stejný koníček, nebo je to někdy spíš složité?
Určite to beriem ako výhodu, keďže sme výborní tréningoví parťáci, vidíme svoje chyby, povieme si o nich, vymýšľame spolu riešenia problémov, ktoré nám v tréningu vzniknú. Ak mi povie, že ide trénovať so psom, tak sa neodujem, ale idem s ním, ak mu poviem, že musím ísť na stopu, tak ochotne postráži Ninku...máme pre to oveľa väčšie pochopenie, ako keby jeden z nás bol normálny (t.j. nepsíčkar 🤣).
Jak to vypadá s rottweilery a sportovní kynologií na Slovensku aktuálně? Zvyšuje se počet lidí, kteří s rottweilery pracují? Věřím, že slovenská výprava za poslední tři roky mohla motivovat novou generaci sportovců, a třeba tedy budoucích závodníků.
Reprezentácia pre rok 2024 je pre každého zatiaľ veľkým otáznikom a sama som zvedavá či alebo v akom zložení sa podarí náš team vyskladať. Mám však pocit, že o športovú kynológiu je medzi rotvikármi mierne zvýšený záujem. Napriek tomu, že na Slovensku nie je povinná skúška z výkonu do chovu, tak poznám viacero psov a sučiek, ktoré majú zložené či už trojoddielové skúšky alebo aspoň čiastkové či už podľa národného alebo medzinárodného skúšobného poriadku. A mňa osobne každá takáto skúška zložená rottweilerom na Slovensku veľmi teší, keďže je to pracovné plemeno, ktoré v mnohých prípadoch ešte stále pracovať chce a vie.
S Marcelem a Jankou Šafářovou tvoříte nejužší organizační tým pro MS IFR, které bude letos na Slovensku. Jak se dá organizování takovéto akce zvládnout spolu s rodinou, prací a vlastním výcvikem?
Momentálne tie prípravy na toto podujatie ešte nie sú také horúce, ale uvedomujeme si, že čím bližšie bude termín majstrovstiev, tým bude úloh, povinností a problémov na riešenie pribúdať. Poznám to zo skúseností s organizáciou iných kynologických akcií, kde sa na istý čas trochu zmenia priority a niektoré veci musia ísť bohužiaľ na druhú koľaj. Ale dali sme sa na tento boj a je našim prvoradým cieľom, aby MS IFR boli organizačne na vysokej úrovni, aby bol servis pre pretekárov zabezbečený na 100%.
Zbývá Ti ještě čas na nějaké jiné koníčky? Jak jsi trávila volný čas před rottweilery a závoděním?
Ja si akosi neviem spomenúť, čo som pred rottweilermi a pred Ninkou robila s toľkým voľným časom🤣...? Psy, kynologické akcie a Ninka mi naozaj zaberajú drvivú väčšinu času. A tak som si nedávno spravila napríklad aprobáciu na rozhodcu pre výkon psov (zatiaľ však len pre NSP), a tak budem mať voľného času opäť o niečo menej. Okrem toho sa snažím občas udržiavať trochu v kondícii, tak si zacvičím (s činkami, nielen so psami), zabehám, prípadne zaplávam.
Mohla bych poprosit o pozvání všech, kteří čtou tento rozhovor, a rottweilery třeba ani nemají, na MS IFR 2024? Proč se mají určitě přijet za námi podívat?
Toto podujatie každoročne priláka množstvo domácich i zahraničných návštevníkov a priaznivcov športovej kynológie a plemena rottweiler, k čomu môžu prispieť i zvučné mená delegovaných rozhodcov, či figurantov a kladačov stôp svetovej triedy. Cieľom RTW klubu Slovenska je uporiadať podujatie na svetovej úrovni s hladkým priebehom, zabezpečiť komfort a servis pre zúčastnených pretekárov, usporiadať divácky atraktívny zážitok a tým šíriť dobré meno Slovenska a slovenskej kynológie vo svete. Okrem kynologického zážitku verím, že Slovensko môže návštevníkom ponúknuť mnoho zo svojich krás ako sú napríklad hrady, zámky, jaskyne alebo svetoznáme Tatry, ktoré môžu návštevníci preskákať rovnako ako rottweiler, ktorý je súčasťou nášho loga pre MS IFR 2024.
Děkuji za rozhovor, Draha Mašková